OCZAMI STUDENTÓW: „Funkcje karnawału we współczesnym społeczeństwie chorwackim” – antropologiczny obraz miasta

Zuzanna Cichocka, Koło Naukowe Slawistów UWunnamed

Każdemu z nas karnawał kojarzy się ze słynną paradą samby w Rio de Janeiro oraz weneckimi maskami. Zupełnie niesłusznie zapominamy o bogatej tradycji tego wydarzenia również w innych krajach, a często nie mamy o niej nawet najmniejszego pojęcia. I choć o karnawale mówi się niewiele, to warto tej wiedzy poszukać. Tematem tym zainteresowali się studenci warszawskiej slawistyki pod opieką doktora Macieja Falskiego.  Wzięli pod lupę teren Chorwacji, co zaowocowało pozycją opatrzoną tytułem ,,Funkcje karnawału we współczesnym społeczeństwie chorwackim”.

Do napisania tej publikacji studenci przygotowywali się przez cztery miesiące, w czasie których przeprowadzili także dwutygodniowe badania terenowe. Aby dokładnie zrozumieć badany obszar, zapoznali się nie tylko z tematem chorwackiego karnawału, ale z całym tym zjawiskiem w różnych zakątkach świata.

Efektem ich pracy jest zbiór ośmiu tekstów. Autorzy poruszyli głównie kwestie istoty współczesnego karnawału. Zadali wiele pytań badawczych – w publikacji znajdziemy rozważania, czym jest dzisiejszy karnawał: okazją do promocji regionu, sposobnością do wzmocnienia więzi lokalnej, a może próbą kontynuowania bądź odtworzenia wieloletniej tradycji?  Całość zaczyna się od wprowadzającego artykułu doktora Falskiego, który omawia samo zjawisko karnawału. Pozostałe siedem tekstów porusza tak różnorodną tematykę jak m.in.: analiza porównawcza dwóch tradycyjnych grup karnawałowych, deliberacja na temat masek, odniesienie do koncepcji Bachtina czy  rozważania o karnawale w przestrzeni miejskiej. Przeczytamy także o tym, jak przez lata ewoluowały zwyczaje i które z nich są nadal kultywowane.  Przy analizach poszczególnych aktualnych kwestii poznamy wiele historycznych ciekawostek. Dodatkowo dowiemy się, jak dokładnie przebiegał cały proces badawczy.

Choć autorami są głównie młodzi studenci dopiero rozpoczynający slawistyczną przygodę, to swoje zadanie wykonali bez zarzutu.  Zdobyli co niemiara wiedzy, a do tego sprawnie ją przekazali. Publikacja ma spójną strukturę, artykuły są napisane przystępnym językiem, co pozwala na przyswojenie tematu przez każdego. Wydanie opatrzone jest w fotografie, które stanowią dodatkowe źródło informacji, a także umilają lekturę.

Muszę także wspomnieć o opiekunie naukowym projektu – doktorze Macieju Falskim. Na co dzień prowadzi zajęcia dla studentów ISZiP. Badawczo zajmuje się kwestiami bośniackiej i chorwackiej kultury, polityką pamięci, a także antropologią miejskości.

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić tę książkę. Uważam, że jest to bogate kompendium wiedzy o chorwackim karnawale, które może być zarówno źródłem do tworzenia prac badawczych, jak i lekturą dla osób niezwiązanych na co dzień z tą tematyką.

Na koniec przytoczę fragment, który  wyjątkowo zapadł mi w pamięć:

„Dziecięcy pochód karnawałowy wypełniały kwiaty, warzywa, owoce, grzyby, a wśród nich pojawiały się zwiastujące wiosnę owady. Najmłodsi uczestnicy karnawału przypominali w ten sposób o budzącej się do życia przyrodzie, która tuż po zakończeniu karnawału miała wybuchnąć pełnią swojego bogactwa”.

Choćby dla takich opisów warto sięgnąć po tę pozycję.

–> „Funkcje karnawału we współczesnym społeczeństwie chorwackim” w księgarni Polon