Polon. Polecam! „Akty mowy jako klucz do interpretacji postaw rodzicielskich”

„Polon. Polecam!” to cykl, w którym znani i cenieni wykładowcy i absolwenci Wydziału Polonistyki UW rekomendują wybrane przez siebie publikacje wydane na warszawskiej polonistyce.

Dr hab. Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk

Rozważania o języku mniej wtajemniczonym kojarzą się z gramatyką, ewentualnie z wiedzą o tym, jak poprawnie coś zapisać lub gdzie postawić przecinek. Tymczasem świat językoznawczych problemów jest znacznie bogatszy, ponieważ język to przede wszystkim twór społeczny, który istnieje, bo każdego dnia doświadczamy potrzeby bądź konieczności informowania o czymś drugiego człowieka.

Wszystkim tym, którzy poszukują nie tyle gramatycznych, co komunikacyjnych i socjologicznych rozważań nad złożonością porozumiewania się językowego, polecam książkę Magdaleny Trysińskiej Akty mowy jako klucz do interpretacji postaw rodzicielskich. Ta praca to wielostronne spojrzenie na kierowane do dzieci (bądź wobec dzieci) wypowiedzi rodziców. Autorka nie tylko scharakteryzowała akty mowy wyselekcjonowane z nietuzinkowego materiału, bo z filmów animowanych dla dzieci (sic!), lecz również podjęła próbę przeprowadzenia ich, tj. aktów mowy, typologizacji. Rozważaniom o aktach mowy towarzyszy w tej książce refleksja nad rolą mediów oraz nad medialnym obrazem rodziny i rodziców. Dla tych najbardziej przywiązanych do tradycyjnego myślenia o języku wypowiedzi filmowych rodziców są opisane także pod kątem leksykalnym i składniowym.

Namawiam do lektury.

Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk