Bez tytułubd

Jezus nazareński albo Jeruzalem niebieska przezeń wyzwolona – Pieśni I, II

ISBN: 978-83-65667-29-8
Rok wydania: 2017

„Szymona Gawłowickiego do grona twórców całkowicie zapomnianych zdecydowanie zaliczyć nie sposób. Jego Jezus Nazareński (1686), złożony oktawami poemat w dwudziestu pieśniach, figuruje dość często (choć głównie na prawach szacownego exemplum) w rozprawach badaczy polskiego baroku. Monumentalne dzieło parającego się piórem kapłana, wydane tylko raz, w czasie pełnienia przezeń urzędu kanonika płockiego i pułtuskiego, doczekało się nawet wstępnego opracowania w próbie monografii gatunku. (…)

Nie bez racji konludowała Mirosława Hanusiewicz, że „poemat Gawłowickiego jest być może najlepszą […] realizacją gatunku mesjady w polskiej poezji siedemnastowiecznej, niemniej jednak nie mającą żadnej właściwie literatury przedmiotu”.

SPIS TRESCI:
Sarmacki Raj Utracony?