Spotkania i porównania. Studia porównawcze z pogranicza literatury, sztuki i dokumentu osobistego

ISBN: 83-87608-18-1
Rok wydania: 2001

Książka zawiera studia grupujące się wokół trzech kręgów problemowych.

Pierwszy obejmuje problematykę impresjonizmu i naturalizmu ze szczególnym uwzględnieniem związków pomiędzy impresjonistycznym opisem literackim i obrazami impresjonistycznymi malarzy polskich i francuskich. Analizy szczegółowe motywów pejzażowych w wybranych tekstach Sienkiewicza i Reymonta poprzedzone zostały refleksją teoretyczną na temat impresjonizmu jako kategorii badawczej usprawniającej badania porównawcze literatury i sztuki Młodej Polski. Konfrontacja nowel niesamowitych Maupassanta i Reymonta pokazała role pierwiastka irracjonalnego (wizji, snów, halucynacji i obłędu) w twórczości tych pisarzy uznawanych za naturalistów.

Drugi krąg problemowy skoncentrowany został wokół twórczości Paula Cazina, polonisty i tłumacza francuskiego. Ukazano jego podwójną tożsamość kulturową i przenikanie doświadczeń polskich do jego twórczości francuskiej („Tapisserie des jours Lubies”, „Paul qui roule”). Analizie poddano również pierwsze jego zapisy dziennikowe sięgające początku XX wieku i krystalizujące się w korespondencji do przyjaciela Falconneta oraz pierwszą publikacje książkową „Humanista na wojnie” (1921), wyrastającą z intymnych zapisów dziennikowych i korespondencji z frontu I wojny.

Część trzecia książki pokazuje naukowe wędrówki intelektualne trojga polonistów i komparatystów – Janiny Kulczyckiej-Saloni z Uniwersytetu Warszawskiego, Zygmunta Markiewicza z Uniwersytetu w Nancy i Enrico Damianiego z Uniwersytetu w Rzymie i Neapolu. Idea spotkań i porównań ogarnia korespondencje sztuki i literatury, dialogi pisarzy z malarzami, paralele wynikające z pasji epoki i cech indywidualnych twórców, i badania pogranicza kultur i literatur.