unnamed (9)

80s again! Monografia poświęcona latom 80. XX wieku

ISBN: 978-83-64111-75-4
Rok wydania: 2017

Klub Filmowy im. Jolanty Słobodzian przedstawia tom „80s Again!”. Monografia pod redakcją Anety Jabłońskiej i Mariusza Korycińskiego zbiera artykuły naukowe opisujące wybrane zjawiska w kulturze i społeczeństwie lat 80. XX wieku, a szczególnie ich niezwykłe przenikanie się: polityki z komiksem, kina z techniką i muzyką, prawdy z fikcją, kultury popularnej i awangardy. Publikacja inauguruje serię wydawniczą „Z Wehikułem”, w ramach której będą ukazywać się książki poświęcone kolejnym dekadom XX wieku.

SPIS TREŚCI

Nota o wydawcy

Nota o serii

Nota wydawnicza

Autorzy

Część 1

W orbicie polityki

Wprowadzenie

Robert Zybrant: Wrocławskie organizacje opozycyjno-kontrkulturowe a powstanie Pomarańczowej Alterneatywy

Aneta Jabłońska: PRL-owski teatr absurdu, czyli jak Witkacy stał się kobietą

Michał Pranke: „I to było wyjście”, czyli Maciuś Wariat Marcina Świetlickiego

Wojciech Lewandowski: „Dobry wieczór, Londynie…”. Społeczno-polityczna rewolucja w komiksowych kadrach na przykładzie powieści graficznej V jak Vendetta Alana Moore’a i Davida Lloyda

Część 2

Muzyczne przekraczanie granic

Dariusz Piechota: Emancypacja według Madonny

Paweł Jaskulski: Początek nicości. Nirvana w latach 80.

Adriana Brenda-Mańkowska: The Rutles, Medusa, Spinal Tap – lata 80. i muzyczne mockumentary

Część 3

Przeszłość reżyseruje przyszłość

Wprowadzenie

Kamil Kościelski: Pastisz w cieniu parodii, czyli opowieść o pewnej przygodzie amerykańskiego horroru lat 80.

Joanna Kostana: „Retromania” lat 80. O różnych obliczach kina neo-noir

Agnieszka Kiejziewicz: Dystopia, nowe społeczeństwo i maszyny. Lata 80. XX wieku jako okres powstania i rozwoju kina cyberpunkowego

Mariusz Koryciński: Ucieczka w kino? Japiszońskie noce, innocnet noirball i nowy klasycyzm