160ba067-13b6-463c-9987-69084bf63845

Akty mowy jako klucz do interpretacji postaw rodzicielskich. Wychowawcze, komunikacyjne i edukacyjne aspekty filmów animowanych dla dzieci (na przykładzie filmów emitowanych w MiniMini+ i Cartoon Network)

ISBN: 978-83-64111-10-5
Rok wydania: 2015

Książka stanowi uzupełnienie studiów nad medialnym obrazem różnych grup społecznych. Wpisuje się także w pole badań nad językiem dziecka przedszkolnego i wczesnoszkolnego widzianych w perspektywie analiz  języka mediów. Jest jednocześnie pierwszą rozprawą, która ujmuje problem w kontekście badań językoznawczych, a  ściślej – socjo- i pragmalingwistycznych.

Analizowane w pracy filmy są źródłem wiedzy na temat sposobu realizowania istotnych ról społecznych – matki i ojca. Zostały one przede wszystkim podzielone na dwie grupy – emitowane przez stację MiniMini+ oraz przez stację Cartoon Network. Stacje te stawiają sobie inne cele, prezentują programy o odmiennych funkcjach kulturotwórczych. Ambicją stacji MiniMini+ jest wychowywanie i edukacja najmłodszych widzów poprzez zabawę. Stacja Cartoon Network natomiast dostarcza widzom rozrywki, która niekoniecznie musi mieć walory wychowawcze. Filmowe rodziny omówione w pracy także można podzielić przynajmniej na dwie grupy: rodziny wzorcowe, propagujące pożądane wzorce wychowawcze, oraz rodziny stanowiące antywzór. Te prezentują niepożądane wzorce wychowawcze. Z przeprowadzonej analizy wynika, że podział na postawy pożądane i niepożądane pokrywa się (w zdecydowanej większości przypadków)  z podziałem na filmy pochodzące z dwóch wymienionych stacji telewizyjnych. Można w związku z tym przyjąć, że model wzorcowy stanowią filmy emitowane w stacji MiniMini+, natomiast rodziny z filmów emitowanych w stacji Cartoon Network są ich przeciwieństwem – na ogół ośmieszają istotne społecznie role rodzinne, a tym samym kulturowe role związane z płcią (rolę kobiety i mężczyzny, rzadziej rolę dziewczynki i chłopca).

„Praca ma  charakter wyraziście interdyscyplinarny, co może mieć wpływ na rozległość kręgu odbiorców, do których opracowanie jest kierowane. (…) Monografia może więc liczyć na odbiorców zainteresowanych komunikacją i mediami, wychowywaniem i edukacją – językoznawców (w tym socjolingwistów), medioznawców, ale też psychologów, socjologów, pedagogów (w tym – nauczycieli), wreszcie – rodziców.”

[z recenzji prof. dr hab. Bernadety Niesporek-Szamburskiej)

SPIS TREŚCI

CZĘŚĆ I. KONTEKST TEORETYCZNY

Rozdział 1. Rodzina jako podstawowa grupa społeczna