Dwie gwiazdy, dwie drogi : Konopnicka i Orzeszkowa – relacje różne

ISBN: 978-83-62100-18-7
Rok wydania: 2011

Praca zbiorowa, red. nauk. Ewa Ihnatowicz, Ewa Paczoska.

Wspólnym celem autorów prac umieszczonych w książce było opisanie różnych relacji między Marią Konopnicka a Elizą Orzeszkową.

Część pierwsza zbioru zawiera teksty o każdej z pisarek widzianej z perspektywy swoich czasów. Część druga podejmuje próby lektury porównawczej obu pisarek. Dzięki takiemu ujęciu ujawniają się w twórczości Konopnickiej i Orzeszkowej podobne motywy samotności i melancholii oraz podobne pytania, związane, z jednej strony, ze sferą metafizyki, z drugiej zaś – z kategorią obcości. Ukazują się wspólne doświadczenia obu pisarek, związane z przeżywaniem historii i teraźniejszości. Odsłania się krąg wspólnych inspiracji Konopnickiej i Orzeszkowej oraz różne formy ich wzajemnej inspiracji. W późnym okresie twórczości obu pisarek spotykają się ich drogi artystyczne i wybory etyczne znajdujące się wówczas w fazie bilansowania i krystalizacji. W sprawach najważniejszych mówią jednym głosem, podsumowując własne doświadczenia i doświadczenia kończącego się XIX wieku.