Etnos i psyche w twórczości Marii Konopnickiej i Elizy Orzeszkowej

ISBN: 978-83-62100-10-1
Rok wydania: 2012

Publikacja „Etnos i psyche w twórczości Marii Konopnickiej i Elizy Orzeszkowej” jest pokłosiem naukowej konferencji studentów i doktorantów Koła Kultury i Literatury Modernizmu UW, która odbyła się 20 maja 2010 r. Kategorie etnos i psyche w myśleniu Konopnickiej Orzeszkowej dotyczyły sposobu dialogowania z wyznacznikami tożsamościowymi określającymi specyficzne doświadczenia spotkań: z własną podmiotowością, odpowiedzialnością wobec wspólnoty, z poszukiwaniem możliwości opowiedzenia trudnej, narodowej historii, tajemnicą jako koniecznym komponentem egzystencji. Dzięki obecności w twórczości obu pisarek różnorodnie realizowanych kategorii etnos i psyche można spojrzeć na ich poszukiwania artystyczne z perspektywy dzisiejszych pytań o miejsce pisarek w dziewiętnastowieczności, także o ich świadome i przygodne wybory. Kategorie te stanowią klucz interpretacyjny pozwalający określić wyróżniki kondycji człowieka dziewiętnastowiecznego i jednocześnie bohatera nowoczesności. Umożliwiają pogłębioną refleksję na temat stosunku Konopnickiej i Orzeszkowej wobec kwestii patriotycznych, narodowych, wspólnotowych, egzystencjalnych. Stanowią również o swoistym języku, ujawniającym konfigurację znanych, ale i zapoznanych wzorców, motywów, toposów, które kształtowały dylematy i pytania dziewiętnastowiecznych.