Etyka i literatura. Pisarze polscy lat 1863-1918 w poszukiwaniu wzorów życia i sztuki

ISBN: 83-89663-71-6
Rok wydania: 2006

Książka jest pokłosiem konferencji „Konteksty literatury polskiej lat 1863-1918”, która odbyła się w styczniu 2005 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktorki tomu podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: jaka była polska etyka czasu kulturowych przemian i co z niej warto odczytywać do dziś? Odpowiedzi na nurtujące pytanie przybrały zróżnicowane formy: od tekstów o ambicjach syntetycznych po „migawki” rejestrujące zjawiska pojedyncze, lecz otwierające szerszą perspektywę refleksji.
Zebrane w tomie szkice i artykuły zostały podzielone na trzy części.
Pierwsza: „Dylematy i dyskusje” zawiera artykuły dotyczące kształtowania się etyki polskiej w drugiej połowie XIX w. i na początku następnego stulecia.
Część druga: „Między etyką a estetyką” zawiera teksty poświęcone przemianom dyskursu związanym z dylematami i napięciami o charakterze etycznym.
Trzecia część książki: „Autorytety i wzorce” zawiera artykuły przypominające autorytety etyczne tamtego czasu oraz teksty próbujące rozpoznać wzorce etyczne zapisane w literaturze, zwłaszcza związane z kształtowaniem „polskiej formy” oraz kulturowych relacji mężczyzn i kobiet pod koniec XIX w. Przedmiotem refleksji są tu sposoby modelowania bohaterów literackich.