heroizm

Heroizm ludzkiego istnienia : w kręgu wybranych zagadnień etycznych w literaturze polskiej II połowy XIX i I połowy XX wieku : szkice

ISBN: 978-83-89663-48-1
Rok wydania: 2006

Artykuły zebrane w tym tomie podejmują zjawisko heroizmu, czyli życiowego męstwa w szerokim tego słowa rozumieniu, a przede wszystkim w znaczeniu dorastania do dokonywania wyborów moralnych wynikających z konieczności zmagania się z trudnościami losu i okrucieństwem świata coraz bardziej dającego przyzwolenie złu. Do analizy pod kątem heroizmu wybrano teksty autorów dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych, dla których etyzm stanowił kategorię wiodącą i którzy w swej twórczości w sposób świadomy przeciwstawiali się dekadencji świata, prostracji duchowej oraz relatywizmowi moralnemu.

Wśród pisarzy, których twórczość łączy się ściśle z etycznym rozumieniem rzeczywistości, pojawiają się nazwiska twórców starszego pokolenia, takich jak: Tomasz Teodor Jeż, Adam Asnyk, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz, Wacław Karczewski, Hajota, Walery Przyborowski, Józef Weissenhoff, Maria Rodziewiczówna, jak i młodszych: Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Władysława Orkana, Jana Adolfa Hertza, Stanisława Pigonia i poetów legionowych ze Stanisawem Długoszem, Edwardem Słońskim i Józefem Mączką oraz współczesnych: Jarosława Iwaszkiewicza i Stanisława Rembeka. U wszystkich wymienionych odnaleźć można wspólnotę przekonań co do tego, że: Moralność to nie jest chęć życia… że to jest gotowość wyrzeczenia się życia… a przynajmniej czegoś z życia.