Kult, mit i kompleks : figury autokreacji w twórczości Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski i Tadeusza Konwickiego

ISBN: 978-83-64111-17-4
Rok wydania: 2015

Rozprawa zawiera przejrzyście skonstruowaną analizę różnych odmian prozy autobiograficznej dowodzącą złożoności i niejednoznaczności kategorii autobiografizmu, skomplikowania współtworzących ją pojęć prawdy i fikcji. Autorka próbuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kategorie psychokulturowe, takie jak: kult, mit czy kompleks mogą stać się wyróżnikami historycznoliterackimi, charakteryzującymi odmiany autofikcji, jak te kategorie można ująć w perspektywie doświadczenia spełniającego się poprzez ”nakręcenie” narracji pisarskiej autora piszącego o sobie. Okazuje się, że zabiegi te są podporządkowane ścisłym regułom konstrukcyjnym. I tak: autokreacjami Tyrmanda rządzi legendotwórczy kult autora jako „superpostaci”, pisaniem Hłaski – mitologia i teatr osoby, w którym tragedia wymyślona ważniejsza jest od rzeczywistości, a wspomnieniem Konwickiego – odreagowywanie kompleksów przegranej wojny i zdradzonej (w epizodzie socrealistycznym) AK-owskiej młodości.