Na polskich i europejskich szlakach literackich : z pism rozproszonych 1985-1998

ISBN: 83-87608-61-1
Rok wydania: 2000

„Oddajemy do rąk czytelników tom rozpraw Janiny Kulczyckiej-Saloni, w którym zebrane zostały prace powstałe w ciągu ostatnich czternastu lat życia Autorki. Rozproszone w tomach zbiorowych i w naukowych czasopismach, nie zawsze były łatwo dostępne. Opublikowane razem pozwalają uchwycić główne kierunki badań i najważniejsze pola zainteresowań niestrudzonej badaczki (…). Rozprawy podzielone zostały na sześć dużych kręgów tematycznych, które pokazują, że prace lat ostatnich były kontynuacją jej wcześniejszych studiów i zainteresowań Prusem, Sienkiewiczem, Orzeszkową, Żeromskim, jej badań komparatystycznych poświęconych recepcji Zoli i sprawie naturalizmu polskiego i europejskiego, fascynacji działalnością i dziełami Spasowicza, prawnika i krytyka żyjącego w rosyjskim środowisku Petersburga, które rozciągnęła się później na pisarzy rosyjskich, których losy związały bezpośrednio z Polską.”

(Ze „Wstępu” Danuty Knysz-Tomaszewskiej)