Nazwy miejscowe północnych okolic Warszawy

ISBN: 978-83-64111-76-1
Rok wydania: 2014

Książka była napisana jako praca magisterska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego przez „jednego z najzdolniejszych pracowników językoznawstwa środowiska warszawskiego” – Henryka Friedricha, który zginął od kuli hitlerowskiej dnia 12 września 1944 r. na ulicy Chełmskiej w Warszawie. Rękopis pracy został odnaleziony w Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego w czasie poszukiwania materiałów o przeszłości warszawskiego środowiska językoznawczego.

Praca zawiera opis nazw miejscowych północnej Warszawy zebranych na terenie około pięćdziesięciu wsi i osad odrębnych. Wschodnią granicą jego jest Wisłą od Pelcowizny do Jabłonny, z północy teren ten tworzy klin, zawarty między szosą Jabłonna – Zegrze a krzyżującą się z nią szosą Nowy Dwór – Rembertów, która zamyka ten obszar zarazem od wschodu. Od południa stykają się z nim przedmieścia Warszawy, Pelcowizna, Nowe Bródno i Targówek.

Przy rozpatrywaniu zebranego materiału autor najpierw uszeregował nazwy według ich znaczenia jako zwykłych appelativów i rozpatrzył materiał onomastyczny, dodając do każdej nazwy potrzebne wyjaśnienia, a następnie scharakteryzował materiał ze strony formalnej według rozróżnienia nazw prostych i złożonych, wyczerpując tu wszystkie występujące sufiksy i starając się wyjaśnić ich funkcje oraz stopień produktywności