Bez tytułuwfc

O powołaniu i obowiązkach młodzieży akademickiej

ISBN: 978-83-64111-19-8
Rok wydania: 2016

„Ważną częścią działalności [Brodzińskiego] było zaangażowanie w wysiłki zmierzające do stworzenia w Warszawie uniwersytetu. Na jednym z publicznych posiedzeń uniwersytetu wygłosił 15 lipca 1826 r. mowę, będącą przedmiotem niniejszej edycji. (…)

Idea przewodnia perory O powołaniu i obowiązkach młodzieży akademickiej stanowi, jak zauważył Ignacy Chrzanowski we wstępie do Mów i pism patriotycznych Brodzińskiego, konsekwencję oświeceniowej wiary w rozum, postęp i możliwość kształtowania młodzieży w procesie edukacji akademickiej, a także nadziei pokładanej w religii jako istotnym filarze życia jednostkowego oraz społecznego. (…)

Wystąpienie było próbą odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące zasad funkcjonowania uniwersytetu jako instytucji, wartości budowania wspólnoty intelektualnej oraz uczestnictwa studentów w procesie dydaktycznym. Rozważania Brodzińskiego spaja przekonanie, że akademia powinna tworzyć przestrzeń dialogu między wykładowcami a młodzieżą. Zadanie profesorów polega jego zdaniem na wyznaczaniu dróg rozwoju adeptów, których obowiązkiem jest dołożenie starań, aby – podążając za wskazówkami mistrzów – zgłębiać studiowaną dyscyplinę  i zadbać o swój progres.”

Katarzyna Berto (Słowo wstępne)

Pomysł wydania mowy O powołaniu i obowiązkach młodzieży akademickiej to inicjatywa doktorantów Zakładu Literatury i Kultury Epok Dawnych Wydziału Polonistyki UW. Edycję przygotowano w związku z obchodami dwusetnej rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego (1816).

Wydrukowano 150 ręcznie numerowanych egzemplarzy.