Paul Cazin (1881-1963) : dole i niedole francuskiego polonisty : szkice

ISBN: 83-87609-15-7
Rok wydania: 1999

Książka składa się z trzech części.

Pierwsza pióra Danuty Knysz-Tomaszewskiej prezentuje blok rozpraw poświęconych biografii Cazina i charakterystyce jego dzienników intymnych, ujawniających jego wewnętrzne rozdarcie pomiędzy literaturą polską i francuską, pokazuje związki Cazina tłumacza i polonisty z modernizmem polskim oraz przedstawia dzieje bloku dokumentów z archiwum domowego Paula Cazina (przede wszystkim dzienniki i korespondencja francuska do Cazina) zakupionego przez Stację PAN w Paryżu i Wydział Polonistyki w 1993 roku od córek pisarza.

Część druga prezentuje cztery artykuły różnych autorów, z czego dwa podejmują problematykę historyczną: Jerzy W. Borejsza pisze o związkach Cazina z polską kulturą i literaturą (1904 -1963) ponad systemami politycznymi, w których kraj nasz istniał, a Halina Suwała przedstawia postawę ideową Cazina gaullisty podczas okupacji niemieckiej we Francji. Ponadto Janusz Odrowąż-Pieniążek prezentuje wcześniej zakupione przez Muzeum Literatury Cazinowskie materiały archiwalne (głównie korespondencja pisarzy polskich), wzbogacając te informacje o osobiste wspomnienia swych spotkań ze znakomitym tłumaczem, a Herve Serry przedstawia początki kariery literackiej Cazina, prozaika francuskiego i jego działalność prasową.

Część trzecia traktuje o Archiwum Cazina przechowywanym jako depozyt w Muzeum Literatury.

Publikacja została wydana w roku 1999. Egzemplarze mogą mieć niewielkie wady takie jak: przetarcia na okładce, przetarte rogi.