Polacy w Gruzji : materiały z międzynarodowej konferencji naukowej

5.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 83-7151-506-5
Rok wydania: 2004

Polacy w Gruzji : materiały z międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Państwowy Uniwersytet im. Iw. Dżawachiszwili i Uniwersytet Warszawski, Tbilisi, 26-27 października 2000 r.

Przedstawione w tomie prace obejmują różne dziedziny wiedzy – odnaleźć można tu wypowiedzi historyków, historyków sztuki i literatury, językoznawców, kulturoznawców, etnografów. Świadczą one o uczestnictwie Polaków w wielu dziedzinach życia Kaukazu. Materiały zostały opracowane w językach polskim i gruzińskim. Uporządkowano je według kryterium merytorycznego, tematycznie, uwzględniając także kryterium honoryfikatywne. Tom rozpoczyna wystąpienie Jego Magnificencji Rektora Państwowego Uniwersytetu im. Iw. Dżawachiszwili w Tbilisi, akademika Roina Metrewellego, poświęcone historii stosunków polsko-gruzińskich. Po nim zamieszczono teksty prof. dra hab. Włodzimierza Borodzieja – prorektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz wystąpienie Amirama Gomartelego – dziekana Wydziału Filologicznego. Kolejne teksty zostały przedstawione w kolejności: najpierw omówienia o charakterze historycznym, a następnie te, które traktują o współczesności i projektują wspólne badania.

(Teksty w języku polskim i gruzińskim).