polonika 1

ISBN: 83-89663-76-7
Rok wydania: 2006

Polonika w Riksarkivet Skoklostersamlingen. TOM 1

Intencją publikacji jest zwrócenie uwagi badaczy literatury i piśmiennictwa na polonika ze zbiorów Skokloster, spoczywające w Riksarkivet (Archiwum Narodowym Szwecji). Źródła te nie pozostają całkowicie nieznane: mają rozproszoną bibliografię datującą się od wieku XVIII, są w pewnym zakresie uchwytne w katalogach bibliotecznych, są też przedmiotem studiów historycznych. Polonika z kolekcji Skokloster nie doczekały się dotychczas edycji. Najbardziej interesujące materiałowo i literacko są diariusze, poematy, ekscytarze i listy dotyczące „potrzeby smoleńskiej” (1614-1615), pisma polityczne rokoszu Zebrzydowskiego (1606-1607), nieujęte w wydaniu Jana Czubka, oraz diariusze i listy czasów dymitriad.

W kolejnych publikacjach zostaną przedstawione edycje wybranych tekstów opracowane przez młodych badaczy skupionych w działającym w Uniwersytecie Warszawskim Zespole do Badań nad Kulturą Epok Dawnych.