Polsko-czeskie tropy kulturalne w XX wieku : studia

5.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 978-83-62100-14-9
Rok wydania: 2012

Wśród wybranych przez autorów „Polsko-czeskich tropów kulturalnych w XX wieku” zagadnień pojawiają się zarówno problemy centralne dla jednej z kultur, a niezauważone przez drugą (np. postać św. Wacława), jak i nowe dla obu z nich, nierozpoznawalne dla badaczy (np. gry komputerowe odwołujące się do słowiańskiej wspólnoty kulturowej). Omówione zostały tu też zjawiska odmiennie konotowane (np. zjawisko kremacji).

W tomie znajduje się jedenaście artykułów 12 autorów opisujących nowe i nowo odkryte zjawiska obecne w kulturze czeskiej i polskiej. Interesujący jest nie tylko sam aspekt porównawczy studiów, ale także różnorodność perspektyw i metodologii, świeżość spojrzenia oraz podjęcie próby zanalizowania nieopisanych w polskiej humanistyce tematów. Stworzona wspólna przestrzeń prezentacji wyników badań dla pracowników i studentów stanowi dokumentację trwałej i przynoszącej efekty współpracy naukowej, która kilka lat temu zaowocowała tomem „Z polsko-czeskich zbliżeń literackich w XX wieku” (2008).