Renarracje ustne w języku polskim i niemieckim w wykonaniu uczniów jedno- i dwujęzycznych

ISBN: 83-7151-335-6
Rok wydania: 2004
Wydawnictwo: Elipsa

„Renarracje ustne w języku polskim i niemieckim…” w opracowaniu Björna Wiemera i pod naukową redakcją Józefa Porayskiego-Pomsty stanowią szósty tom z serii publikacji materiałowych, które powstały w związku z badaniami prowadzonymi przez Pracownię Językoznawstwa Stosowanego IJP UW.

Ten zbiór transkryptów ukazuje mowę narracyjną dwóch grup uczniów: uczniów jednojęzycznych – polskich (w Warszawie) i niemieckich (w Hamburgu) oraz polskich szkól konsularnych w Kolonii i Hamburgu (Republika Federalna Niemiec). Istotne jest to, że polskie szkoły konsularne ( przy przedstawicielstwach konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej) mają umożliwić dzieciom i młodzieży polskiej, przebywającym w Niemczech czasowo, realizację programu szkolnego, który obowiązuje w Polsce, na zasadzie komplementarnego uzupełnienia zakresu pojęć w szkołach niemieckich, do których ci uczniowie codziennie uczęszczają. Prezentowana jest zatem w tym tomie mowa uczniów monoligwalnych i – przynajmniej częściowo – bilingwalnych. Teksty renarracji służą badaniom kompetencji językowej i zwykle są spożytkowane w opisach dotyczących rozwoju mowy dzieci i młodzieży. W przypadku tekstów zamieszczonych w tym zbiorze dochodzi jeszcze jeden aspekt – kontaktów i interferencji językowych. Przedstawiony w tomie materiał językowy może być przydatny także w analizach procesów socjolingwistycznych, które współcześnie zachodzą intensywnie w związku z migracjami ludności w krajach Unii Europejskiej.