„Skarby pilności” : materiały ze studenckiej konferencji naukowej poświęconej literaturze i kulturze baroku

5.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 978-83-89633-79-5
Rok wydania: 2008

„Skarby pilności” : materiały ze studenckiej konferencji naukowej poświęconej literaturze i kulturze baroku, Warszawa, 9 maja 2002 roku.

Publikacja stanowi pokłosie sesji naukowej „Skarby pilności” – polski barok i okolice. Zgromadzone artykuły dotyczą przede wszystkim dzieł barokowych pozostających w kręgu metafizycznych pytań o sens ludzkiego życia, ale zwracają także uwagę na ważkie problemy terminologiczne i metodologiczne, obserwowane z perspektywy interdyscyplinarnej.

W tomie obok opracowań stricte historycznoliterackich (dotyczących poezji Mikołaja Sępa Szarzyńskiego czy Hieronima Morsztyna, a także twórczości mniej znanej – kazań Franciszka Kowalickiego SJ) pojawiają się i takie, które penetrują styk polonistyki i innych nauk (manieryzm w historii sztuki i historii muzyki), prezentują one nie tylko tradycyjny warsztat filologiczny, ale także inne metodologie (feministyczne spojrzenie na twórczość Anny Stanisławskiej).