Słowo i wypowiedź 2. Nauka o języku polskim dla cudzoziemców : podręcznik dla studentów i lektorów języka polskiego

ISBN: 978-83-62100-20-0
Rok wydania: 2010

„Słowo i wypowiedź 2 Nauka o języku polskim dla cudzoziemców” jest podręcznikiem adresowanym do cudzoziemców uczących się języka polskiego, którzy chcą przyswoić sobie – poza praktyczną znajomością języka – pewną wiedzę o języku polskim. Wszystkie jego części były publikowane w podręczniku opracowanym na potrzeby kształcenia polonistycznego „Nauka o języku polskim dla polonistów”, pod red. Stanisława Dubisza, KiW, Warszawa 2002, który miał cztery wydania. Wybór ograniczono do rozdziałów opisujących system języka polskiego oraz zagadnienia normy językowej. Pominięto w nich fragmenty bezpośrednio nawiązujące do programów szkolnych. Tom składa się z następujących rozdziałów:
– Elżbieta Sękowska, Fonetyka z elementami fonologii
– Elżbieta Sękowska, Budowa wyrazów
– Józef Porayski-Pomsta, Odmiana wyrazów
– Jerzy Podracki, Składnia
– Stanisław Dubisz, Słownictwo
– Józef Porayski-Pomsta, Kultura języka.