Spis zawartości archiwum Paula Cazina

5.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 83-87608-26-2
Rok wydania: 2000

„Spis zawartości archiwum Paula Cazina stanowi katalog przechowywanego w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie archiwum francuskiego polonisty. Zostało ono zakupione w 1993 r. staraniem Jerzego W. Borejszy, dyrektora Stacji PAN w Paryżu i Wydział Polonistyki, a następnie przywiezione trzy lata później do Polski. Archiwum składa się ze 173 teczek, 3 zbiorów dodatkowych (pudła) oraz kolekcji druków zwartych i wydawnictw ciągłych (69 pozycji). Dokumentację Archiwum Paula Cazina podzielono w sposób następujący: 1. Korespondencja do P. Cazina (w układzie alfabetycznym wg nazwisk autorów z uwzględnieniem kryteriów rzeczowych np. listy edytorów, listy od intytucji); 2. Korespondencja-Varia (grupy listów w układzie tematycznym, ułożone przez P. Cazina lub jego małżonkę Juliette Cazin Monfet); 3. Maszynopisy P. Cazina; 4. Materiały (listy, dokumenty różne, drobne teksty pisane na maszynie ułożone tematycznie zazwyczaj przez autora lub jego rodzinę); 5. Rękopisy (listy, listo-dzienniki, dzienniki, rękopiśmienne zapiski różne); 6. Wycinki prasowe i pojedyncze numery pism w tym również sporządzone przez Cazina zeszyty z wycinkami; 7. Archiwum rodziny Monfet; 8. Archiwum Marguerite Fauron de Chaligny, pierwszej żony Cazina, sporządzone przez pisarza; 9. Zbiór Kalendarzyków i małych notesików P. Cazina; 10. Zbiór dyplomów P. Cazina; 11. Zbiór pocztówek; 12. Kolekcja druków zwartych. (…) Spis pozwala ogarnąć bogactwo Archiwum, zorientować się w rodzajach dokumentów i do każdego z nich natychmiast dotrzeć. Ma on charakter roboczy, a celem jego było przede wszystkim umożliwienie swobodnej i maksymalnie efektywnej pracy badawczej w Archiwum, którego wartość trudno przecenić.”

(Ze „Wstępu” D. Knysz-Tomaszewskiej).

Publikacja została wydana w roku 2000. Egzemplarze mogą mieć niewielkie wady takie jak: przetarcia na okładce, przetarte rogi.