Świadomość wybranych problemów logopedycznych w diagnozie i postępowaniu terapeutycznym

ISBN: 978-83-64111-21-1
Rok wydania: 2014

Tematem przewodnim tomu jest świadomość problemów logopedycznych. Przedstawiony materiał pokazuje rozpiętość oraz różnorodność problemów językowo-komunikacyjnych i wskazuje możliwości ich rozwiązywania.

Tom podzielony jest na cztery części zatytułowane kolejno: Samoświadomość zaburzeń mowy osób poddanych terapii logopedycznej, Ocena zaburzeń mowy osób poddanych terapii logopedycznej, Wybrane zagadnienia z zakresu kształcenia logopedów oraz Wybrane zagadnienia świadomości w badaniach logopedycznych.

„Zbiór publikacji zebranych w książce powstał w ramach seminarium doktoranckiego „Zagadnienia rozwoju i zaburzeń mowy. Problemy językoznawcze, psycholingwistyczne i logopedyczne”.

W pierwszej części książki autorzy skupiają uwagę na świadomości problemu u osób korzystających z pomocy logopedy. Rozwinięte zostało zagadnienie poczucia kontroli u pacjentów jąkających się oraz samoocena zaburzeń połykania. W tej części pojawia się ciekawy temat  świadomości ciała. Jest on analizowany  w kontekście mowy – głos traktowany jest jako pochodna pracy kilku układów organizmu. Zostaje potwierdzona  teza, że konieczne jest spojrzenie holistyczne na ciało.

Kolejna część zawiera zbiór artykułów dotyczących oceny zaburzeń mowy, następna zaś skupia uwagę na przygotowaniu do diagnozowania i terapii logopedycznej, jakie otrzymują studenci logopedii na uczelniach wyższych. W tej części został omówiony również problem świadomości matek z zakresu profilaktyki logopedycznej. Często bowiem dochodzi do sytuacji, kiedy do logopedy trafia dziecko w wieku 5-6 lat z utrwalonymi już nieprawidłowościami w wymowie. Zaniedbania w tym zakresie wynikają właśnie z  nieświadomości opiekunów.

Publikacja przeprowadza  nasz przez szereg zagadnień: od samoświadomości problemu u leczonych oraz ich własnej oceny zaburzeń do analizy systemu kształcenia przyszłych logopedów  i ogólnie pojętej świadomości logopedycznej w społeczeństwie. Książka potwierdza, że logopedia to nauka interdyscyplinarna, z zakresu której wiedza przydaje się  w codziennym życiu.

Publikacja ta będzie nieocenioną pomocą dla osób pragnących wzbogacić lub uporządkować swoją wiedzę logopedyczną. Książkę polecam zarówno osobom rozpoczynającym studia logopedyczne, polonistyczne czy medyczne, jak i bardziej zaawansowanym, jako jedno z kompendiów wiedzy. Publikacja może być również ciekawą i przydatną lekturą dla osób z zaburzeniami mowy i połykania oraz dla rodziców i nauczycieli.”

Agata Noszczak, członkini Dramatycznego Koła Naukowego UW