Wyznanie czy dialog : w kręgu literatury dokumentu osobistego : praca zbiorowa

ISBN: 83-87608-37-8
Rok wydania: 2001

Książka jest efektem pracy podczas warsztatów naukowych, które odbyły się w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UW w Zakopanem-Kirach w dniach 20-25 maja 2000 r. W warsztatach brali udział studenci ostatnich lat studiów polonistycznych, doktoranci oraz pracownicy Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, zainteresowani badaniem literatury konfesyjnej.

Na zawartość książki składają się artykuły dotyczące pamiętników, dzienników intymnych oraz listów autorów polskich i obcych okresu XIX i XX wieku. Przedstawiono również teorię literatury intymistycznej na przykładzie esejów P. Bourgeta i dzienników P. Cazina. Prezentowane prace mimo tego, że odnoszą się do różnych autorów (m.in.: Z. Nałkowskiej, M. Dąbrowskiej, Cz. Miłosza, J. Andrzejewskiego, St. Pigonia) i różnych problemów (m.in. cielesności, wolności, kreacji i problemu konfesyjności) w całości stanowią próbę rozpoznania złożonego i wielowarstwowego problemu, którym jest literatura tzw. dokumentu osobistego.