Z polsko-czeskich zbliżeń literackich w XX w.

ISBN: 978-83-89633-93-1
Rok wydania: 2008

W tomie odnaleźć można artykuły i eseje stanowiące zapis intelektualnej podróży młodych badaczy-studentów i doktorantów polonistyki, bohemistyki i socjologii w obszar kultury czeskiej ubiegłego stulecia. We wszystkich tekstach jako wspólny element wyraźnie podkreślony został wpływ, jaki na XX w. wywarły dwa największe systemy totalitarne. W książce można znaleźć artykuły w języku polskim i czeskim.

Spis treści

• Joanna Królak, Dusza czlowieka, dusza miasta. Praga w literaturze czeskiej przełomu XIX i XX wieku
  • Antoni Górny, Chaplinowie wojny šwiatowej. O miejscach wspólnych i różnicach między „Przygodami dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška a „Solą ziemi” Józefa Wittlina
  • Krzysztof Niewiadomski, Szwejk w krainie Sarmatów. O reakcjach polskiej prasy na ukazanie się pierwszego tłumaczenia powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny swiatowej”
  • Monika Kryłowska, Zde vše jest – tu jest wszystko. Próba interpretacji wybranych wątków powieści „Kde život náś je v půli se svou poutí” Josefa Jedlički
  • Monika Kryłowska, Zde vše jest – Pokus o interpretaci vybraných motivů románu Josefa Jedličky „Kde život náš je v půli se svou poutí”
  • Katarzyna Szkuta, „The Sublime is now”. O kategorii wzniosłości w prozie Oty Pavla
  • Aleksandra Wiśniewska, Przestrzenie intertekstualności, przestrzenie trans-cendencji. „Anioł” Jáchyma Topola a „Zbyt glośna samotność” Bohumila Hrabala
  • Bartlomiej Fabiszewski, „Zbyt glośna samotność” Bohumila Hrabala w sześciu wydaniach
  • Piotr Ślusarczyk, Ladislawa Fuksa diagnozy współczesności. Interpretacja powieści „Palacz zwłok”
  • Piotr Ślusarczyk, Fuksovy diagnózy současnosti – Interpretace románu „Spalovač mrtvol”
  • Magdalena Basiak, W co grają bohaterowie opowiadań: „Więzień Czyllonu” Jiřígo Weila, „Przemiana” Václava Řezáča oraz „Głos w telefonie” Richarda Weinera?
  • Grzegorz P. Bąbiak, „Cień padł na ziemię od tej śmierci…”. Wokół funerialiów trzech marcowych pogrzebów: Stalina, Gottwalda i Bieruta