zaburzenia

Zaburzenia mowy u osób z chorobą Parkinsona – nie tylko dyzartria

ISBN: 978-83-65667-04-5
Rok wydania: 2016

Zaburzenia mowy u osób z chorobą Parkinsona – nie tylko dyzartria. Złożoność uwarunkowań trudności w komunikacji werbalnej.

„Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych występujących u osób w wieku starszym. Częstość występowania schorzenia w populacji wynosi 0.15% i wzrasta z wiekiem (Friedman 2005a). W Polsce brakuje standardów kompleksowej opieki nad osobami z chorobą Parkinsona, obejmujących także terapię logopedyczną chorych. Niniejsze badanie dostarcza pierwszych danych dotyczących zaburzeń w funkcjonowaniu językowym i komunikacyjnym tej grupy osób, stanowi więc punkt wyjścia do opracowania zasad opieki logopedycznej nad tą grupą chorych. (…)

W polskim piśmiennictwie logopedycznym mowa osób z chorobą Parkinsona była dotychczas opisywana głównie pod kątem dyzartrii. Wstępne obserwacje kliniczne, poczynione podczas prowadzonej przeze mnie terapii logopedycznej osób z chorobą Parkinsona, wskazywały na obecność zaburzeń językowych u osób z tym schorzeniem. W światowym piśmiennictwie neurolingwistycznym i neuropsychologicznym wspomina się o możliwych zaburzeniach językowych u osób z PD, jednak doniesienia w tym zakresie nie są liczne (Altmann, Troche 2011). Jednocześnie brakowało badań dotyczących zaburzeń funkcjonowania językowego spowodowanych chorobą Parkinsona, przeprowadzonych na polskojęzycznej grupie chorych.

Opisany stan rzeczy stanowił asumpt do podjęcia badań nad zaburzeniami komunikacji werbalnej osób z chorobą Parkinsona.

Problemy postawione w badaniu brzmiały następująco:

1. Czy zaburzenia realizacyjne (pod postacią dyzartrii hipokinetycznej) stanowią jedyne podłoże trudności w komunikacji werbalnej u osób z choroba Parkinsona? Jeśli nie, jakie jeszcze trudności wynikające z zaburzeń motoryki aparatu mowy wykazują osoby z tym schorzeniem?

2. Czy u osób z chorobą Parkinsona występują nieprawidłowości dotyczące zachowań językowych i komunikacyjnych?

2.1. Czy u osób z chorobą Parkinsona obserwuje się trudności w przetwarzaniu treści językowych?

2.2. Czy osoby z choroba Parkinsona mają trudności w gramatycznej strukturyzacji przekazów werbalnych? Jaka jest charakterystyka obserwowanych trudności?

2.3. Czy osoby z chorobą Parkinsona mają trudności w formułowaniu przekazu w sposób zgodny z intencjami nadawcy i oczekiwaniami rozmówcy? Jaki jest charakter tych trudności?

3. Jakie są psychologiczne i neuropsychologiczne uwarunkowania obserwowanych zaburzeń?”

Ze Wstępu Autorki

SPIS TREŚCI

WSTĘP
ROZDZIAŁ PIERWSZY – PODSTAWY TEORETYCZNE PROWADZONYCH BADAŃ