antologia

Kategoria:

ISBN: 83-921714-7-0
Rok wydania: 2006

Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW przybliża twórczość 42 poetów urodzonych między rokiem 1950 a drugą połową lat 70-tych, należących dziś do średniej i młodej generacji słowackich pisarzy. Jednocześnie antologia stawia sobie za cel zaprezentowanie tekstów opublikowanych po roku 1990, a więc po ważnych zmianach społeczno-politycznych, które w oczywisty sposób zasadniczo wpłynęły na sytuację słowackich autorów. Nie tylko zauważalne jest odklinanie określonych, dotychczas zakazanych, kręgów tematycznych i uwolnienie procesu twórczego od czujnego oka cenzora, ale i głębokie zmiany w praktyce wydawniczej (…). W antologii zebrano teksty, które mają na celu pomóc studentom i wszystkim zainteresowanym literaturą słowacką w zyskaniu możliwie najlepszego rozeznania na słowackiej scenie poetyckiej ostatnich lat. Poprzez szeroki wybór tekstów publikacja dąży do zmapowania stylów, poetyk i obrazu świata poszczególnych autorów i jako taka w zamierzeniu stanowi wybór reprezentatywny dla określonego momentu czasowego.

(na podstawie Wstępu redaktora antologii dr Petra Milčaka)

Nieczęsto się zdarza, aby zagraniczne wydawnictwa wydawały słowackie książki po słowacku, a tym bardziej aby to robił zagraniczny uniwersytet. Jednak w przypadku tej książki właśnie tak się stało.
Peter Milčák, poeta, tłumacz, redaktor i właściciel wydawnictwa Modrý Peter w Lewoczy wybrał wiersze, napisał słowo wstępne i komentarze do niemal dwustustronnicowej książki, w której przedstawił 42 nazwiska współczesnych słowackich poetów, „którzy urodzili się w okresie od roku 1950 do drugiej połowy lat siedemdziesiątych”. Ich nazwiska są przedstawione w porządku alfabetycznym, tak że wiersze wybitne sąsiadują tu z wierszami dobrymi i pozostałymi.
Peter Milčák słusznie ma nadzieję, że lektura antologii jest atrakcyjnym doświadczeniem czytelniczym. Trzeba dodać, że pod względem kompozycji antologia ma charakter słownika (specjalistyczne, ale semantycznie bogate komentarze) i bardzo dobrego podręcznika literatury.

(z recenzji Gabrieli Rakúsovej w słowackim dzienniku SME)