lew

Lew, który mówi. Esej o granicach językowego wyrazu doświadczenia

26.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 978-83-235-3166-1
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Co mają ze sobą wspólnego Minotaur, Wielki Cthulhu i ocean z powieści Solaris? Stanowią emblematy skrajnych form doświadczenia dostępnego umysłom ludzkim. Lew, który mówi jest książką o tym, w jaki sposób wybitni twórcy literatury XX wieku próbowali wyrazić te i inne skrajne doświadczenia w słowach zrozumiałych dla innych ludzi i na ile im się to udało.

Książka poświęcona jest problemowi Obcości. Autor stawia tezę, że językowo-tekstowa perspektywa, w jakiej człowiek postrzega rzeczywistość, powoduje, iż liczne i różnorakie jej przejawy uznawane są za niedostępne człowiekowi i wyłączone z możliwości nawiązania relacji komunikacyjnej.

Autor omawia sposoby wyrażania skrajnych, często granicznych form doświadczenia dostępnego umysłom ludzkim za pomocą języka literackiego stosowanego w prozie europejskiej i amerykańskiej XX wieku. Analiza prowadzona jest przy użyciu narzędzi kulturoznawczych, antropologicznych, literaturoznawczych i psychoanalitycznych.

We Wstępie autor wylicza siedem rodzajów Obcości, z którymi mają do czynienia ludzie, przy czym cztery pierwsze dotyczą różnych jej rodzajów w relacjach międzyludzkich, trzy ostatnie natomiast – Obcości, która oddziela ludzi od zwierząt, od myślących maszyn i od Innych, na których możemy się natknąć w Kosmosie lub w sferze istot pozaludzkich. Tym trzem ostatnim rodzajom Obcości poświęca trzy kolejne rozdziały swojej książki.

W pierwszym opisuje wybrane zjawiska kulturowe oscylujące na pograniczu „człowieczeństwa” i „zwierzęcości” – poczynając od mitologii starogreckiej i motywu Minotaura – oraz analizuje niektóre teksty literackie dotyczące specyfiki relacji komunikacyjnych między ludźmi a zwierzętami.
Rozdział drugi poświęcony jest twórczości H.P. Lovecrafta. Autora intryguje przede wszystkim technika wywoływania przez tego pisarza lęku, która – zdaniem Majewskiego – polega głównie na wykorzystywaniu współobecności elementów świata zwyczajnego, codziennego, oraz horroru.
Trzeci rozdział dotyczy analizy Obcości w pisarstwie Stanisława Lema, głównie na przykładzie mało znanego opowiadania „Inwazja” oraz powieści „Solaris”. Publikacja adresowana jest do czytelników zainteresowanych problematyką antropologii komunikacji w powiązaniu ze współczesnymi teoriami humanistycznymi, jak „animal studies” i „posthuman studies”.

SPIS TREŚCI

Siedem rodzajów obcości

Rozdział pierwszy

Ludzie (i/a/albo) zwierzęta. Wokół Minotaura

Śmierć patriarchy Izaaka w Historiach Jakubowych – Czego nie wiemy o najstarszych mitach – Słownictwo antropogenezy – Kim był Minotaur? – Być nietoperzem – „Człowieczeństwo” – Joseph Merrick – Pantera i aksolotl – Retoryka socjobiologii i animal studies – Uczłowieczać czy uzwierzęcać? – Języki i ciała – Przypadek Sakiego – Jack London i wilki – Dlaczego Tumry musi umrzeć?

Rozdział drugi

Nie zobaczyć, nie usłyszeć. Koszmary Lovecrafta

HPL, samotnik z Providence – Mitologia Cthulhu – Dwoista topografi a Nowej Anglii – Co to jest „nadnaturalny horror”? – Abiektalność daleka i bliska – Widmo nad Innsmouth pod lupą, czyli rozmywanie granic człowieczeństwa – Żaboryby i ludzie (a także „płód arlekin” i „biskup morski”) – Potwór czy wagina? – Jak opisać to, czego nie można zobaczyć – Audiosfera koszmaru – Jeszcze kilka skojarzeń dźwiękowych i obrazowych

Rozdział trzeci