o języku dla anny wierzbickiej

O języku dla Anny Wierzbickiej

10.50 zł Produkt chwilowo niedostępny

Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Bel Studio

W 2018 roku Profesor Anna Wierzbicka ukończyła 80 lat. Grono przyjaciół, kolegów i uczniów (również „przyszywanych”) pragnie z tej okazji wyrazić swój szacunek i podziw, dedykując Jej zbiorek artykułów. Jego tytuł (i okładka) nawiązuje do jednej z pierwszych książek Jubilatki, pomieszczone w nim artykuły zaś – do problemów, które są dla Niej ważne. A ważna jest semantyka, a dokładniej to, w jaki sposób sens jest wyrażany w języku.

Pytania o znaczenie słów stawiali sobie ludzie od dawna. I nadal nie straciły one na aktualności. Inaczej bywa z odpowiedziami. W odniesieniu do nich wypada stwierdzić, że wciąż aktualne są zarzuty, które od czasów antycznych stawia definicjom logika: objaśnienie nie zawsze jest prostsze od tego, co objaśniane, bywa też, że zamiast wyjaśnienia otrzymujemy regres nieskończony. Anna Wierzbicka znalazła sposób na uniknięcie takich błędów.

Działalność księgarni Polon jest zawieszona do lutego 2021. Kontakt: ksiegarniapolon@uw.edu.pl