Studenci z Królestwa Polskiego przed powstaniem styczniowym : (glosa do „Lalki” Bolesława Prusa)

5.25 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 83-89663-45-7
Rok wydania: 2004

Praca prezentuje jawną i tajną działalność studentów poprzedzającą Noc Styczniową, pokazując ośrodki warszawskie tych ruchów, jak również to, co miało miejsce w innych, ważnych centrach akademickich, przede wszystkim w Rosji. Autorka stara się nie tylko odtworzyć w miarę kompletny obraz wydarzeń historycznych interesującej ją epoki, ale także obraz mentalny– zapis  świadomości historycznej pokolenia, które uczestniczyło w tamtych wydarzeniach i odegrało bezprecedensową rolę w kształtowaniu otaczającej je rzeczywistości, rozbudzaniu uczuć patriotycznych ówczesnego społeczeństwa i przygotowaniu zrywu narodowowyzwoleńczego. Zwracając się w stronę socjologii czy psychologii społecznej i jednostkowej w jej historycznym aspekcie, za cel pracy zostało postawione rozpoznanie świadomości pokolenia żyjącego „przed burzą” 1863 r., tworzącego po romantykach polską mitologię narodową, świadomie i mimowolnie narzucającego kulturowe wzorce zachowań indywidualnych i zbiorowych, które zdominują wyobraźnię następnych generacji aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, a nawet później – do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
(Na podstawie Wstępu)

UWAGA! W czerwcu 2020 rozpoczyna się remont w siedzibie pomieszczeń księgarni. Zamówienia złożone i opłacone w tym czasie będą realizowane z opóźnieniem. Utrudnienia potrwają do września. Bardzo przepraszamy za niedogodności.