Włosi w Polsce Stanisława Augusta. Słownik obecności

15.75 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 978-83-62100-30-9
Rok wydania: 2012

Włosi w Polsce Stanisława Augusta. Słownik obecności to praca poświęcona dokumentacji włoskiej obecności w Polsce za czasów panowania ostatniego króla. Książka systematyzuje obecność fizyczną Włochów w Polsce oświeceniowej – taki wymiar obecności ściśle wiąże się jednak z obecnością w wymiarze kulturalnym, gospodarczym i politycznym, wskazując na ważną rolę, jaką odegrały Włochy w procesie formowania się nowego prądu kulturowego na ziemiach polskich – w czasach, gdy Polska dołączyła do rodziny kosmopolitycznej Europy Oświecenia.

Włosi w Polsce w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju zarówno sztuk pięknych, jak i muzyki oraz teatru. Włosi przybywali nie tylko na dwór królewski, lecz także m.in. do słynnej szkoły baletowej Antoniego Tyzenhauza w Grodnie, a także na dwory magnackie. Dla obecności Włochów w Polsce nie bez znaczenia pozostaje również środowisko dyplomatyczne wokół dworu Stanisława Augusta, a także nuncjatura apostolska oraz inne związane z Kościołem instytucje, jak kolegium ojców teatynów i kolegia jezuickie. Polskie miasta przyciągały również handlarzy i przedsiębiorców, których dużą liczbę odnaleźć można było m.in. w Warszawie i Krakowie.

Słownik skupia się nie tylko na najbardziej znanych i znaczących postaciach włoskich malarzy, architektów, śpiewaków i aktorów przebywających w Polsce za czasów stanisławowskich, lecz także odnotowuje skromniejszych rzemieślników, handlarzy, drugorzędnych artystów teatralnych czy służbę.

UWAGA! W czerwcu 2020 rozpoczyna się remont w siedzibie pomieszczeń księgarni. Zamówienia złożone i opłacone w tym czasie będą realizowane z opóźnieniem. Utrudnienia potrwają do września. Bardzo przepraszamy za niedogodności.