Zapomniane/zapamiętane. Dziecięce lektury czytane po latach. Studia przypadków

21.00 zł Produkt chwilowo niedostępny

ISBN: 978-83-64111-08-2
Rok wydania: 2014

Książka dla badaczy literatury i kultury oraz dla wszystkich pamiętających po latach swoje dziecięce lektury. Jej celem jest wsparcie subiektywnej historii literatury, w której ujawniają się: z jednej strony pokoleniowa pamięć i dziecięce lektury pokoleń, z drugiej strony – przemiany polskiego kodu kulturowego widziane poprzez dziecięce lektury. Złożona subiektywność dotyczy uwarunkowanego przez okoliczności historyczne i biograficzne dziecięcego przeżycia tekstu literackiego i oryginalnego nachylenia interpretacji tego tekstu. Wybór metody interpretacyjnej wiąże się z przejawami atrakcyjności lub jej braku w dziele odbieranymi przez interpretatora a przy tym przeprowadzone interpretacje i wnioski podlegają oczywiście rygorom wiarygodności naukowej. Mamy zatem do czynienia z jednoczesnym odczytaniem osobistym i profesjonalnym – z perspektywy literaturoznawcy, zakładającym reintegrację, z natury rzeczy obecną w tak pomyślanej interpretacji.

SPIS TREŚCI

Słowo wstępne

II.ZAPOMNIANE. ZAPOZNANE

Joanna Papuzińska – Ogród snów i duchów

Grzegorz Leszczyński – W Nieparyżu  i gdzie indziej – paradoksy „książki wewnętrznej”

Anna Maria Czernow – Dolina bez Muminków. Studium czytania na podstawie Doliny Muminków w listopadzie Tove Jansson

Ewa Ihnatowicz – Imieniny Haneczki

II. ZAPAMIĘTANE

Danuta Sosnowska – „I będę żył zawsze!” albo „Rozpogadzała go myśl o śmierci”, czyli lektury komplementarne

Lena Magnone – Księżniczka na strychu/wariatka na strychu? Mała księżniczka F.H. Burnett w perspektywie feministycznej i postkolonialnej

Barbara Milewska Waźbińska – Powrót (do) Mary Poppins

Tadeusz Budrewicz – Puc, Bursztyn i aktant

Weronika Kostecka – Krótka historia czasu. Kulturowe i filozoficzne konteksty powieści Momo Michaela Endego

III. ANEKS

Joanna Papuzińska – Mój bajarz

Indeks osób

UWAGA! W czerwcu 2020 rozpoczyna się remont w siedzibie pomieszczeń księgarni. Zamówienia złożone i opłacone w tym czasie będą realizowane z opóźnieniem. Utrudnienia potrwają do września. Bardzo przepraszamy za niedogodności.