T241195

ISBN: 978-83-942-3383-9
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Convivo

Praktyka – utopia – metafora. Wynalazek w XIX wieku, red. Joanna Kubicka, Małgorzata Litwinowicz-Droździel

„Wiek XIX był wiekiem pary i elektryczności” – kiedy po raz kolejny czytamy te słowa, mamy do czynienia z metaforą zleksykalizowaną, za którą skrywa się jedna z najpojemniejszych i najbardziej nośnych kategorii, jakie pozwalają mówić o codzienności i wyobraźni ówczesnych. Oprócz telegrafu, aparatu fotograficznego, fonografu czy telefonu w XIX wieku wynaleziono odkurzacz i wieczne pióro, prasę rotacyjną, karabin maszynowy i prysznic; poszukiwano technologii umożliwiającej komunikację z Zaświatem; wielokrotnie próbowano opatentować perpetuum mobile.

„Wiek XIX – pisał Alfred North Whitehead – był wiekiem zamętu w sensie, którego nie sposób przypisać stuleciom poprzedzającym czasy nowożytne”. W innym zaś miejscu: „największym wynalazkiem XIX wieku było wynalezienie metody stwarzania wynalazków”. Ale nie tylko ze względu na profesjonalizację badań naukowych, narodziny technologii czy – mówiąc najogólniej – wszechobecność myślenia empirycznego XIX wiek był stuleciem wynalazku i wynalazczości.

Wynalazek jako fakt społeczny, figura wyobraźni, ucieleśnienie postępu. Jako przedmiot codziennego użytku, a zarazem jako coś, co reorganizuje doświadczanie czasu i przestrzeni. Wynalazek, czyli przyczyna i nieodłączny element nowych, zmieniających się praktyk kulturowych, źródło myślenia utopijnego i fantastyczno-futurologicznych wizji oraz przedmiot krytyki społecznej – są to zagadnienia, które zostały poddane refleksji antropologicznej w niniejszej publikacji.

SPIS TREŚCI:

M. Litwinowicz – Wiek XIX. Wynalazek. Wstępne rozpoznanie

Uczeni i sztukmistrze. O kilku dylematach z początku XIX wieku

W. Puchta – Wynalazki i wynalazczość w publicystyce J. I. Kraszewskiego a problem cywilizacji

J. Kubicka – Rzeczy cudowne, rzeczy użyteczne. Uwagi o polskiej wynalazczości z połowy XIX wieku

A. Jarmuszkiewicz – (R)ewolucja postrzegania. Wynalazek czy odkrycie fotografii?

A. Urbanik – Czy da się zadzwonić do ducha, czyli jak wynaleziono spirytyzm

J. Jaworska – Klatka na kobietę. Z dziejów drugiej krynoliny

P. Kubkowski – Rower wehikularny

I. Piotrowski – Błazeństwo i cywilizacja. Nowy Zjazd w Warszawie

A. Koprowicz – Polska wyobraźnia. Konstruowanie utopii na poznańskiej Powszechnej Wystawie Krajowej z 1929 roku

UWAGA! W czerwcu 2020 rozpoczyna się remont w siedzibie pomieszczeń księgarni. Zamówienia złożone i opłacone w tym czasie będą realizowane z opóźnieniem. Utrudnienia potrwają do września. Bardzo przepraszamy za niedogodności.