ZAPOWIEDŹ WYDAWNICZA: „Nowe przyimkowe konstrukcje analityczne…” Moniki Jabłońskiej

NPKA okładka

Już niebawem nakładem Sekcji Wydawniczej Wydziału Polonistyki UW ukaże się monografia Moniki Jabłońskiej „Nowe przyimkowe konstrukcje analityczne w polszczyźnie przełomu XX i XXI wieku”.

„Książka Moniki Jabłońskiej poświęcona jest bardzo istotnemu naukowo i pragmatycznie zagadnieniu syntaktycznemu. Przypomnijmy, że zjawisko przekształcania związków kazualnych (syntetycznych) w przyimkowe Irena Bajerowa (1997 r.) uważa za najważniejszy proces składniowy doby nowopolskiej. Dotyczy on, jak wiadomo, wszystkich języków słowiańskich, a jego efekty są widoczne już w tekstach XVI-wiecznych.”
Prof. dr hab. Jerzy Podracki, prof. UW

„Praca jest oparta na obszernym materiale językowym i jasnej metodologii. Ponadto książka bardzo poprawnie uzupełnia lukę w badania nad tendencjami analitycznymi w drugim dziesięcioleciu XXI wieku i podkreśla znaczenie pytania: czy język polski jako syntetyczny język słowiański w przyszłości może stać się analityczny. Takie przypadki w historii słowiańszczyzny są znane.”
dr Wojciech Sosnowski

ISBN 978-83-66400-05-4
rok wydania 2020
oprawa miękka

Publikacja finansowana przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i afiliowana przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.